Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz, içerisindeki vitaminler ve mineraller sayesinde başta beyin gelişimi olmak üzere Alzheimer, kalp ve damar sağlığı, saç ve cilt sağlığı, kemik gelişimi gibi birçok yönden sağlığımızı korumamıza yardımcı olan bir besindir.  Ancak cevizin sağlamış olduğu faydalar sadece meyvesi ile sınırlı değildir. Çok eski zamanlardan bu tarafa aslında ceviz kabuğu kaynatılarak elde edilen su, bazı hastalıkların tedavisinde ilaç olarak kullanılırken; zaman zaman da bakım ürünü olarak halk arasında kullanılagelmiştir.

Cevizin kabuğu çay gibi demlenip içildiğinde soğuk algınlığını ve öksürüğe iyi gelmektedir. Ayrıca D vitamini eksikliği ve şeker hastalığı için 10-15 adet ceviz kabuğu kaynatılıp suyu içilirse faydalı olacaktır.

Ceviz kabuğu suyunu, bağırsak rahatsızlığı yaşayanlar da içebilir. Bunun için, ceviz kabuğu suyu kaynatılarak günde günde iki fincan içilir.

Şifa deposu olan ceviz kabuğu suyunun faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir.  Eğer vücudunuz için, özellikle de saç ve tırnaklarınız için doğal bir bakım yapmak istiyorsanız, ceviz kabuğu suyunu tercih edebilirsiniz. Ceviz kabuğu E vitamini içerir ve bu yüzden saç, tırnak bakımı için kozmetik malzemesi olarak kullanılır. Yapılan araştırmalar ceviz kabuğu suyunun saçlarda kepekleşmeyi dökülmeyi önlediğini, zayıf el ve ayak tırnaklarını güçlendirdiğini göstermiştir.

Ceviz kabuklarını kaynayan suyun içine atıp 10 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkadığınızda saç derisi güçlenecek ve saç dökülmeniz duracaktır. Ceviz kabuğu suyu saçların daha parlak ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Burada önemli olan düzenli yapılmasıdır (3 günde bir, haftada bir gibi). Hatta düzenli olarak saçlar ceviz kabuğu suyu ile yıkandığında saçlardaki beyazlıklarda da azalmalar görülecektir.

Saç ve tırnaklarınız için kullanacağının ceviz suyunu ya önceden ceviz kabuklarını kaynatıp suyunu soğutarak kullanabilirsiniz. Ya da kaynar suyun içine bir miktar ceviz kabuğu atarak bir süre bekletip kullanabilirsiniz.

Ceviz kabuğu suyu diş taşlarına da iyi gelmektedir. Beş adet ceviz kabuğunu bir bardak suda yaklaşık 15-20 dakika kadar kaynatın. Elde ettiğiniz su ile dişlerinizi günde üç kez fırçalayın.  Kalan su ile gargara da yapabilirsiniz. Böylece dişlerinizin etrafında tartar oluşmasını önleyebilirsiniz.